No Image
  No Image
کانون بازنشستگان و موظفین وزارت آموزش و پرورش تشکلی است صنفی ، غیر سیاسی و غیر انتفاعی که در اساسنامه اختصارا کانون نامیده می شود.

اساسنامه کانون مشتمل بر 4 فصل ، 31 ماده ، 27 تبصره است که در این نشست اعضای مجمع عمومی در تاریخ کانون با ناظر وزارت کشور به تصویب رسیده است.

مرکز اصلی کانونها در شهر تهران ( به نشانی ضلع جنوبی میدان بهارستان ، شماره 43 ) واقع است.
No Image  
No Image
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۱۸

No Image
No Image No Image No Image
Category Category Category Category Category Category Category Category Category Category

حاضرین در سایت

 17 مهمان حاضر

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز15
mod_vvisit_counterدیروز73
mod_vvisit_counterاین هفته596
mod_vvisit_counterکل بازدیدها622234
No Image
تاريخچه بازنشستگی در ايران PDF چاپ نامه الکترونیک

در ايران پس از برقراري حكومت مشروطه ، در تاريخ 01/02/1287 شمسي در مجلس اول قانوني با نام ” قانون وظايف ” وضع شد كه براي وراث ارباب حقوق ديواني يعني عائله كارمندان متوفاي دولت حقوق برقرار شود .

طبق اين قانون پدر ، مادر ، عيال و اولاد و نوادگاني كه تحت تكفل مستخدم متوفي بودند جمعاً از نصف حقوق ماهانه كارمند استفاده ميكردند و سهم اناث از حقوق وظيفه معادل نصف سهم ذكور تعيين شده بود . حصر وراث قانوني به صورت فوق به صورتي كه فقط شامل افراد نفقه بگير خانواده مي گرديد و تعيين سهم اناث از وظيفه برابر نصف سهم ذكورنشان ميدهد كه قانون مذكور متاثر از اصول مذهبي بوده است .

 

با توجه به اينكه در قانون مذكور براي زمان حيات كارمند و دوران سالخوردگي يا از كارافتادگي او فكري نشده بود بلكه فقط وراث وي از حمايت اجتماعي برخوردار مي گرديدند لذا نمي توان آن را قانوني جامع در زمينه تامين كاركنان دولت دانست زيرا در شرايطي كه اصل استخدام و تعيين حقوق زمان اشتغال فاقد ضوابط قانوني بود و براي حقوق بازنشستگي و از كار افتادگي نيز پيش بيني لازم بعمل نيامده بود پرداخت حقوق وظيفه به وراث را مي توان فقط قدمي در جهت تامين كاركنان دولت تلقي نمود .

 

اما اولين قانون گذاري در زمينه تامين اجتماعي كاركنان دولت بعنوان قسمتي از حقوق استخدامي و به منظور حمايت از آنان و وارث آنان در مقابل پيري و فوت و ازكار افتادگي در سال 1301 بعمل آمد .
در حقيقت ميتوان گفت بيست و دوم آذر 1301 روز پيدايش نظام بازنشستگي در ايران است . قبل از آن در روابط استخدامي دولت و مستخدم حالتي كه مستخدم بدون انجام دادن كار از حقوق يا مقرري بهره مند شود وجود نداشت . در فصل چهارم قانون استخدام كشوري مصوب 22 آذر 1301 اصولي كه در زمينه بازنشستگي پيش بيني شده بود عبارت بود از :

 

كارمند بعد از مدت معيني انجام خدمت و رسيدن به سني كه قاعدتاً‌ توانايي انجام كار خود را از دست ميدهد بدون آنكه خدمتي انجام دهد از حقوق بهره مند شود .

 

هر كس كه بعلت حادثه اي عليل و ازكار افتاده شود و قادر به ادامه خدمت نباشد بدون رعايت خدمت وسن از مقرري خاص استفاده كند .


هر مستخدم كه فوت شود خانواده او در حمايت كارفرمايش كه دولت است قرار گيرد .

در قانون مذكور و قوانين بعدي كه در زمينه بازنشستگي و وظيفه در كشور مابه تصويب رسيد هميشه هدف اصلي زير در نظر بوده است :


حمايت از كارمند و اعضاء خانواده بلافصل او در مقابل پيري ، فوت و از كارافتادگي

لازم به تذكر است ، در قانون مذكور كارمند با داشتن 55 سال سن و 25 سال سابقه خدمت مي توانست بازنشسته شود و امكان بازنشستگي براي كساني كه حداقل دو شرط مزبور را دارا نبودند ، وجود نداشت و سن بازنشستگي اجباري نيز 70 سال بوده است . در سال 1309 شرط سني حذف شد و كارمند مي توانست با داشتن 20 سال سابقه خدمت متوالي و يا 25 سال خدمت متناوب مشروط به اينكه 20 سال آنرا متصدي باشد بدون توجه به سن بازنشسته شود.

قانون فوق الذكر يكبار در سال 1308 و بار ديگر در سال 1324 و سپس در سال 1337 شمسي تغييرات بنيادي و اساسي نمود و بالاخره در تاريخ 31/3/1345 قانون استخدام كشوري فعلي جايگزين قانون گذشته شد و فصل هشتم قانون اخير الذكر نيز كه اختصاص به مقررات بازنشستگي و وظيفه دارد از سال 1345 تاكنون چند بار دچار تغييرات گوناگون شده است . اصلاحات متعدد اين قانون اكثر مواد آنرا از صورت اوليه خارج ساخته و در جهت تامين آينده كاركنان دولت ارتقاء داده است . در عين حال برخي ازدستگاههاي دولتي نيز بنا بر شرايط خاص خود داراي مقررات خاصي در اين زمينه جهت كاركنان خود گرديده اند ( بانكها ، صدا و سيما و ..) .

در جهت تامين آينده كاركنان بخش خصوصي نيز صرف نظر از تسهيلاتي كه در ابتدا در جهت خطرات ناشي از حوادث كار در نظر گرفته شد ، به مرور برقراري مستمري هاي بازنشستگي ، از كارافتادگي و فوت غير ناشي از كار نيز با مشاركت كارفرمايان مد نظر قرار گرفت.

 
No Image
No Image No Image No Image
No Image

 

No Image
No Image No Image No Image

خدمات پزشکی

دندانپزشکی ۲۵ آبان ۱۳۹۴, ۱۰.۲۷
دندانپزشکی
مطب دکتر فرشته شیخ الاسلامی طرف قرار دادبا کانون بازنشستگان ایمپلنت به صورت نقد
دكتر عمومي ۲۴ فروردين ۱۳۹۲, ۱۱.۰۵
دكتر عمومي
دكتر مريم طالب شوشتري زاده داخلي - زنان - پوست *** ارائه كليه خدمات با 50% تخفيف براي
دندانپزشكي با تخفيف ۱۸ بهمن ۱۳۹۱, ۰۸.۵۷
دندانپزشكي با تخفيف
    دكتر ابراهيمي ارائه خدمات دندانپزشكي با 30% تخفيف براي فرهنگيان،بازنشستگان و
دندانپزشكي و دندانسازي همراه با تخفيف
      دكتر اميرهوشنگ رسولي نژاد جراح. دندانپزشك. دندانساز از دانشگاه علوم پزشكي
خدمات دندانپزشكي همراه با تخفيف
      دكتر هوشنگ نوري جراح دندانپزشك پروتزهاي ثابت و متحرك و ايمپلنت ارائه خدمات

استخر

اسامی استخرهای طرف قرارداد ۱۰ آبان ۱۳۹۴, ۱۳.۱۱
اسامی استخرهای طرف قرارداد
نام استخر مبلغ برای بازنشسته مبلغ

پیوند ها

مجلس شوراي اسلامي

سامانه ملي رسيدگي به شكايات و اعلامات سازمان بازرسي كل كشور

مركز خبري اميد

اطلاعات مربوط به مديريتهای استانی سازمان بازنشستگی

آدرس دفاتر خدمات ارتباطی ، جهت دريافت فيش حقوقی بازنشستگان استان تهران

رای گیری

نظر شما درمورد خدمات الکترونيکی سازمان بازنشستگی چيست؟
 
 
No Image No Image